Telesná blízkosť, hra s priestorom

Sú v živote situácie, keď sa blízkosti cudzích ľudí nemôžeme vyhnúť, stále viac a viac sa k nim približujeme, až nám z toho začne vyrážať pot na čelo. Prečo? Odpoveď znie – porušila sa naša intímna zóna, naše intímne pásmo.

Intímnu zónu možno porušiť dvoma spôsobmi: buď je to láska, intímne city, alebo nenávisť a nepriateľstvo. V oboch prípadoch je to však vzrušujúca udalosť, srdce bije rýchlejšie a adrenalín stúpa.

Ak nám niekto zámerne poruší intímnu zónu, teda vtrhne do nášho revíru, naše inštinkty bdejú a okamžite sa cítime nepríjemne. Stáva sa nám to často v autobusoch, električkách a preplnených výťahoch.

Zaujímavé je pozorovať ľudí vo výťahu. Najčastejšie sa pozerajú na svetlo alebo na tabuľku a zdá sa že zadržiavajú dych. Podľa výskumu psychológov sa ľudia po nástupe do výťahu správajú navzájom tak, ako by ten druhý resp. tí druhí boli vzduchom, teda nulou. Až neskôr začínajú vysielať ospravedlňujúce signály, odtiahnú sa jeden od druhého.

V okamihoch tesnej blízkosti s cudzími ľuďmi sa rečou ľudského tela neustále ospravedlňujeme. Odtiahnutím alebo sklopením zraku „vravíme“ pardon za to, že sme tam a že sme porušili intímne pásmo druhých ľudí.

Nedorozumenia sa však môžu vyskytnúť, ak sa stretnú predstavitelia dvoch rozdielnych národností. Každá krajina má podľa zvyklostí a hustoty obyvateľstva určené rôzne hranice dištančných zón. Japonci sa napríklad naučili po dlhé generácie žiť na malom priestore, keďže ich krajina je husto obývaná. Iné kultúry majú zasa osobné teritóriá v okruhu niekoľkých kilometrov. 

Napríklad aj intímna zóna vidiečanov je dvakrát taká veľká ako intímna zóna ľudí z mesta. Pôvod človeka sa dá určiť už so samotného podávania ruky. 

Znesiteľnosť blízkosti druhých ľudí je ale veľmi úzko prepojená so vzťahmi. Preto sa jednotlivé „zóny znesiteľnosti“ rozdeľujú do rôznych pásiem:

 

Pásmo č. 1: intímny odstup. Ak stoja dvaja v tesnej blízkosti, musia sa mať veľmi radi, aby to spolu vydržali. Je to zóna milencov, v ktorej sa málo hovorí a prostriedkom komunikácie sú zmysly – čuch a hmat. Je vhodná aj pre najbližších priateľov a rodinných príslušníkov. Teraz vám už je celkom jasné prečo vo výťahu stojíme ako soľný stĺp.

 

Pásmo č. 2: osobný odstup. Začína tam, kde sa končí intímna zóna a siaha do vzdialenosti 120 centimetrov. Je to odstup, ktorý udržujeme od svojich známych. V tejto zóne sa pohybujeme na spoločenských posedeniach, u známych a priateľov, alebo pri osobných a úradných rozhovoroch.

 

Pásmo č. 3: spoločenský odstup . Dosahuje vzdialenosť 120 – 360 centimetrov. V tomto pásme hovorí nadriadený s podriadeným, bavíme sa s kolegami, ktorým vykáme, alebo hovoríme s opravárom, ktorý nám v kúpeľni opravuje pračku. Niekedy aj páriky majú rady toto pásmo, najmä keď sa chcú uvoľniť a venovať sa iným činnostiam.