Čo o nás prezrádzajú naše ruky?

Už jaskynní ľudia si na pozdrav podávali ruky a ani dnes to nie je inak. Ruky sa podávajú na celom svete: robia to aj Eskimáci s rukavicami alebo bez nich a šúchanie nosom je iba doplňujúcim gestom.

Od prastarého stisku ruky sme si dodnes neodvykli. Toto gesto sa rokmi trochu obmenilo a zmenilo. Jedným stiskom ruky – najčastejšie bez toho aby sme o tom vedeli – si vymieňame množstvo informácií o spoločenskom postavení, názoroch a úmysloch.

Stisk ruky utvára v priebehu sekundy poradie – hierarchiu, rozdelenie úloh a postavenie v rozhovore.

Pri pozdrave podaním ruky pripadá veľká úloha dlaniam. Ak sa dlaň podanej ruky ovinie okolo vašej dlane, máte dočinenia s dominantnou osobnosťou.

Ak jej dovolíte, aby vám pritom pootočila ruku, podriaďujete sa jej. Pootočením ruky sa nechávate odzbrojiť a „položiť na lopatky“. V rozhovore tým získavate ponižujúcu polohu.

Pokiaľ sú si partneri rovnocenní, dlane sa pri podaní dotýkajú vo vertikálne-zvislej osi.

Pokiaľ si pri podávaní ruky chytáte zápästie, naznačili ste tým hranice a ukázali, že sa nedáte tak ľahko obalamutiť. Ale ak si chytíte zápästie špičkami prstov, znamená to výzvu do boja.

Ďalším trikom je tzv. obojručnosť. Vezmete podávanú ruku do oboch rúk. Zapôsobí to veľmi srdečne, no nemusí to byť vždy tak. Dokazujú to politici pred obrazovkou, kde má „srdečné stretnutie“ presvedčiť divákov o skutočnej srdečnosti. V skutočnosti je prejavom privlastňovania a netaktnej bezočivosti. Dvojnásobné zovretie ruky dovoľuje podávanú ruku bez námahy pootočiť a tým si vydobyť vyššie postavenie.

Pozdrav s dotykom špičky prstov pôsobí snobsky, zarmucuje dušu a je veľmi tvrdý.

Veľmi zaujímavý je pozdrav (odporúčame ho ľuďom s dobre vyvinutými bicepsmi), kedy jeden pritiahne podávanú ruku k sebe, do „vlastnej zóny“. Za týmto gestom sa skrýva neistota. Ten kto pritiahne k sebe podávanú ruku, patrí do skupiny ľudí, ktorí sa cítia byť istý iba vo vlastnej zóne.

Príbuzný obojručnému pozdravu je pozdrav, pri ktorom sa podáva partnerovi pravá ruka a ľavou (ktorá prichádza „od srdca“) sa chytí partner za plece. Pôsobí tiež veľmi srdečne, ale v skutočnosti ide o posunutie partnera do určitých hraníc, do odstupu. Je to pozdrav veľmi delikátny, lebo si ho môže dovoliť iba človek vyšší voči nižšiemu – je to pozdrav z vrchu smerom dolu.

Človeka a jeho úmysly však môžete spoznať pomocou rúk aj bez fyzického kontaktu.

Ruky prezrádzajú želania, pocity a signalizujú nálady. Ruky sú mnohovravné a nevedia zamlčať nič ani vtedy, keď sú hlboko schované vo vreckách nohavíc. Zo zdanlivo bezvýznamnej nervóznej hry prstov, môžete vyčítať myšlienky. Pokiaľ vám ľudia pri rozhovore často hovoria, že viete čítať myšlienky, je to v tom, že máte vyvinutý cit pre reč rúk. Už z polohy prstov počujete – nie, „vidíte“ nemú správu ktorá sa za ňou ukrýva.

Tu je pár príkladov:

Úplne pretočené ruky:

Vyjadrujú zmätený citový život. Ten kto používa toto gesto, sa správa komplikovane a v skutočnosti aj je komplikovanou osobou. Dlane sú zakryté, teda niečo sa zakrýva.

 

Hľadanie opory:

Dve ruky, ktoré hľadajú istotu, vyjadrujú bezmocnosť. Ten kto sa takto hrá s prstami je vyvedený z miery, stratil oporu a slovné tromfy.

 

Nie je drsný:

Jemné šúchanie končekov prstov prezrádza strach z hádky. Takýto človek nevie priložiť ruku k dielu a vziať riešenie problému do vlastných rúk. Je mu to vyslovene trápne.

 

Pripravený na úder:

Ak gesto ruky vústi do zaťatej päste, môže mať rozhovor prenikavý účinok. Zaťatá päsť symbolizuje skrytú zbraň. Je to človek, ktorý je hlboko dotknutý a pripravený na slovný úder. Nedovolí nikomu aby sa k nemu priblížil.

 

K neodmysliteľnej časti „reči rúk“, patrí otvorená dlaň. Je to magnetická sila moci. Komunikácia s otvorenými dlaňami pozitívne ovplyvňuje medziľudské vzťahy a vytvára dobrú atmosféru. Otvorená ruka symbolizuje čestnosť, otvorenosť a skutočnosť, že sa nesnažíte nič skryť.

Otvorená dlaň však môže symbolizovať viacero vecí:

Otvorená dlaň smerom dohora nič neponúka, ale prosí.

Otvorená dlaň smerom nadol symbolizuje „prikazovaciu ruku“.

Otvorené dlane smerom k sebe prezrádzajú uzamknutosť a neprístupnosť.

Zdvihnutá ruka s dlaňou nasmerovanou k druhej osobe, znamená stop!, alebo dištanc.

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, prečo si ľudia šúchajú dlane? Šúchanie totiž symbolizuje očakávanie. Hráč, ktorý v dlani šúcha kocky verí, že sa mu to raz musí podariť. Rýchlosť šúchania dlaní vyjadruje stupeň očakávania. Kto si trie dlane razantne, verí vo veľké víťazstvo. Ten, kto si šúcha dlane pomaly, signalizuje: „ Nechcem toho priveľa, ale raz by sa to už mohlo podariť“.